Plan finansowy przed ślubem

gru 30, 2021

Polityka redakcyjna i reklamowa

Written by Anna Pociągły

Tworzenie planu finansowego przed ślubem
Niezależnie od tego, czy jesteś w trakcie planowania ślubu, świeżo zaręczona, czy dopiero zaczynasz rozmawiać o małżeństwie ze swoim partnerem, nigdy nie jest za wcześnie, aby być na tej samej stronie o swoich finansach. Ale według sondażu Suntrust tylko 51 procent Amerykanów faktycznie dyskutowało o tym, jak radzić sobie z finansami przed ślubem. W rzeczywistości prawie 60 procent par stwierdziło, że nie ujawniło swoich zarobków przed ślubem, a tylko 36 procent ujawniło swój dług. W Polsce nie przeprowadzano podobnych badań.
Kiedy zaczynasz rozważać ślub lub przed wyjściem do ołtarza, poświęć czas ze swoim przyszłym małżonkiem na stworzenie planu finansowego, który zapewni sukces Twojemu związkowi małżeńskiemu.

Bądź szczery w kwestii zadłużenia osobistego.

Ponieważ zdrowe romantyczne związki partnerskie opierają się na zaufaniu, ważne jest, aby być otwartym i szczerym wobec przyszłego małżonka w kwestii finansów osobistych, w tym wszelkich długów, które możesz mieć. Po omówieniu tych długów możesz wymyślić plan, jak do nich podejść.

Skonsoliduj swoje długi

Oboje możecie mieć jakiś dług konsumencki z tytułu kart kredytowych, rachunków medycznych lub kredytów studenckich. Usiądźcie razem i sporządźcie listę wszystkich swoich osobistych długów, a następnie zdecyduj, czy skonsolidować swoje długi indywidualnie, czy wspólnie z pożyczką osobistą.

Kredyty konsolidacyjne są idealne dla osób o umiarkowanym zadłużeniu i dobrej zdolności kredytowej, które chcą uprościć lub przyspieszyć spłatę swoich długów. Oprocentowanie kredytów konsolidacyjnych jest w dużej mierze uzależnione od Twojej zdolności kredytowej, chociaż roczny raportowany dochód i kwota, którą chcesz pożyczyć, to inne czynniki, które określają ostateczną kwotę pożyczki.

Sprawdź przykładową kalkulację kredytu konsolidacyjnego.

Oceń swoją zdolność kredytową

Jeśli któryś z was ma niski wynik kredytowy (poniżej 50/100 BIK), podejmij kroki w celu zbudowania kredytu; nie konsoliduj długów na wspólnym rachunku, ponieważ może to obniżyć ocenę kredytową wyższego partnera.

Jednym ze sposobów budowania kredytu jest pożyczka dla twórców kredytu, która jest wymuszonym programem oszczędnościowym, który zgłasza twoje terminowe płatności do biur kredytowych. Inne sposoby na zwiększenie oceny kredytowej obejmują zmniejszenie zadłużenia i zarządzanie nim, otrzymanie kredytu na terminowe spłacanie czynszu oraz zbadanie opcji płatności i ochrony spłaty pożyczek studenckich.

Przelicz swój stosunek długu do dochodu

Obliczanie stosunku zadłużenia do dochodu jako para jest kluczem do stworzenia planu finansowego. Jest obliczana poprzez podzielenie miesięcznych spłat zadłużenia przez miesięczny dochód brutto. Wynik należy przemnożyć przez 100 aby uzyskać wynik w %.

Pożyczkodawcy wykorzystują tę wartość procentową, aby zdecydować, jak dobrze zarządzasz swoimi miesięcznymi długami i czy stać Cię na spłatę pożyczki. Ten wskaźnik jest często używany przez pożyczkodawców przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny, samochodowy lub hipoteczny, dlatego ważne jest, aby utrzymać go poniżej 36 procent.

Wybierz między wspólnym lub oddzielnymi kontami

Możesz teraz dzielić szafę i pilot do telewizora, ale niekoniecznie musisz dzielić konto bankowe. Ty i Twój partner powinniście zdecydować, czy chcesz połączyć swoje finanse, czy zachować je osobno.

Jeśli ty i twój partner zdecydujecie, że chcecie płacić rachunki ze wspólnego konta, ale posiadacie indywidualne konta wydatków i oszczędności, albo skonfigurujcie bezpośrednią wpłatę, aby automatycznie przechodzić na różne konta we właściwych procentach lub przelać pieniądze na wspólne konto tak szybko, jak Twoje trafienia bezpośrednie. W ten sposób na wspólnym koncie znajdują się niezbędne środki, gdy przychodzi czas na opłacenie rachunków.

Aby zmniejszyć miesięczne wydatki okresowe i wyeliminować nakładające się rachunki, takie jak karnet na siłownię i rachunki za telefon komórkowy, rozważ wybór planu rodzinnego, który zapewnia oszczędności, gdy więcej niż jedna osoba jest na koncie lub umowie.

Jeśli Ty i Twój partner zdecydujecie się połączyć swoje finanse, porozmawiaj z zaufanym doradcą finansowym, który pomoże Tobie i Twojemu partnerowi w ustaleniu, które aktywa trzymać razem, czy osobno.

Zdecyduj, czy chcesz umowę przedślubną

Umowa przedślubna lub przedślubna to dokument prawny, który określa oczekiwania dotyczące podziału majątku w przypadku rozwodu pary – i może być korzystny dla niektórych par. W przypadku osób ze znacznym majątkiem przedmałżeńskim, spodziewanym majątkiem rodzinnym spadkowym lub nawet ogromnym długiem, umowa przedmałżeńska może uchronić jednostkę przed ruiną finansową w przypadku trwałej separacji. Aby był ważny, każdy partner będzie musiał mieć własnego pełnomocnika, który sporządzi umowę przedślubną.

Chociaż umowa była historycznie rzadka, milenialsi coraz częściej sporządzają te umowy, aby chronić swoje bogactwo. Teraz, gdy pary biorą ślub później (według spisu powszechnego w Stanach Zjednoczonych kobiety wychodziły za mąż w wieku 27 lat w 2010 r. w porównaniu z 21 rokiem życia w 1950 r.), jednostki akumulują więcej aktywów i długów niż kiedykolwiek wcześniej.

Umowa przedślubna może obejmować ochronę przed długiem współmałżonka, ochronę majątku rodzinnego i planowanie majątku oraz szczegółowe obowiązki współmałżonka. Umowa przedślubna nie może obejmować ustaleń dotyczących opieki, zrzeczenia się praw do alimentów ani głęboko osobistych (zamiast finansowych) informacji. Przedmałżeńskie można utworzyć na podstawie tego, jak długo para była w związku małżeńskim i można je unieważnić, jeśli w oryginalnym dokumencie stwierdza się, że umowa wygaśnie po upływie określonej liczby lat.

Zdecyduj, jak zapłacić na ślub

Omówienie sposobu, w jaki ty i twój partner zapłacicie za ślub, to kolejna rozmowa i wydatek do rozważenia z wyprzedzeniem. Może być kuszące, aby zaszaleć na kwiatowych bukietach lub zaprosić gości do otwartego baru z charakterystycznymi drinkami, ale koszty ślubu mogą się sumować szybciej, niż możesz powiedzieć „tak”. Średni koszt ślubu w Polsce w 2021 r. wyniósł ok 35 000 zł.

Skorzystaj z oszczędności

Jeśli już oszczędzałeś na wydatki na ślub, teraz jest czas, aby wykorzystać te pieniądze. Korzystanie z oszczędności zamiast pożyczek lub kart kredytowych może pomóc w obniżeniu całkowitego kosztu ślubu. Kiedy wydajesz własne ciężko zarobione pieniądze, masz tendencję do lepszego kontrolowania wszystkich swoich wydatków.

Skorzystaj z kredytu konsumpcyjnego

Wiele par, które nie mają wystarczających oszczędności na wydatki na ślub, decyduje się na pożyczkę osobistą, aby pokryć koszty wiązania węzła. Kluczem do trzymania się pierwotnego budżetu – zarówno dużego, jak i małego – jest zaoszczędzenie każdego grosza i ustalenie priorytetów. Niektóre pary opóźniają ślub, ponieważ mają dłuższy okres narzeczeństwa, co daje im więcej czasu na odłożenie gotówki na wielki dzień.

Nietradycyjne opcje oszczędzania pieniędzy

Jeśli ty i twój współmałżonek wolicie wydać swoje zarobki i oszczędności na miesiąc miodowy na Malediwy lub zaliczkę na nowy dom, istnieje kilka sposobów na obniżenie kosztów ślubu.

Wysyłanie zaproszeń elektronicznych zamiast papierowych, używanie kwiatów w sezonie i wybieranie ciasta kupionego w sklepie to tylko niektóre ze sposobów, w jakie Ty i Twój partner możecie zaoszczędzić. Możesz także zastosować nietradycyjne podejście, takie jak wesele w czwartkowe popołudnie lub goszczenie go w browarze lub domu na plaży, aby utrzymać koszty na niskim poziomie.

Stwórz długoterminowy budżet

Teraz, gdy Ty i Twój partner podjęliście ważne decyzje dotyczące konsolidacji zadłużenia, połączenia finansów, zawarcia umowy przedślubnej i przeznaczenia dolarów na wydatki na ślub, możesz odnieść wrażenie, że Twoje przygotowania finansowe są zakończone. Ale błogość zaślubin – i wspólne decyzje finansowe – dopiero się zaczyna.

Jedną z rzeczy, które będziesz chciał zrobić po ślubie, jest ustalenie budżetu. Zapisz całkowity miesięczny dochód i wszystkie wydatki. Następnie przekaż pieniądze na fundusz awaryjny na nieoczekiwane wydatki, a następnie wybierz, na co odłożyć, na przykład dom, samochód lub następne wakacje.

Mając wdrożony plan finansowy, Twoje nawyki finansowe i filozofia oraz melodyjna melodia weselnych dzwonów mogą dzwonić w doskonałej harmonii.

Powiązane

ARTYKUŁY

Co to jest konsolidacja zadłużenia?

Nawet jeśli ciężko pracujesz, aby zarządzać swoimi pieniędzmi we właściwy sposób, comiesięczna spłata wysoko oprocentowanego długu może utrudnić osiągnięcie celów finansowych. Bez względu na to, ile jesteś winien, wyjście z długów może zająć miesiące, a nawet lata....

czytaj dalej

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *